TUVALET EĞİTİMİ

Yenidoğandan itibaren 2-3 yaş aralığına kadar bebek bezleri çocukların hayatında çok önemli bir yer kaplamaktadır. Bir bebek günde ortalama 6-8 bebek bezine ihtiyaç duyar, bu da bir senede yaklaşık 3.000 adet bez yapmaktadır.

Çoğunlukla, ebeveynler bebeklerin bir an önce bezden kurtulması, tuvaleti kullanması için sabırsızlanmaktadırlar. Ebeveynler maddi manevi kendilerini rahatlatacak olan bu becerinin daha çabuk kazanılması için birçok yanlış yöntemi, oldukça yanlış zamanlarda deniyor. Bu da haliyle olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Bilinmesi gereken en önemli husus, bu becerinin kazanılmasının birçok koşula bağlı olduğudur. Ebeveynler öncelikle çocuklarının kas kontrolü becerisini geliştirmesini beklemelidir. Birinci koşul olan kas kontrolü sağlanmadan çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını edinebilmesi mümkün değildir.

Peki kas kontrol becerisi ne zaman kazanılır? Öncelikle gelişimde bireysel farklılıklar bulunduğunu unutulmamalısınız. Her çocuk gelişimsel olarak aynı sırayı takip etsede, zamanları farklılık göstermektedir. Bazı çocuklar bu kontrolü 15 aylıkken kazanabilirken bazı çocuklar 36 aylıkken kazanır.

Çocuğunuzun bu beceriyi akranlarından daha geç kazanması gelişimsel geriliğe işaret etmez, çocuklar gelişimsel basamakları farklı zaman aralıklarında tırmanırlar. Kas kontrolünü kazanmak bir çocuk için doğumdan itibaren 2-3 yıllık bir süreçtir ve bu süreç sanılanın aksine çocuk için oldukça zorlayıcıdır.

Doğru zamanı bekleyip çocuğunuzu motive ederek, ona model olmalısınız. En önemli göreviniz çocuğunuza destek olmak. Bu beceriyi kazanması için çocuğunuzun üzerinde baskı kurmak, zorlamak, kas kontrolü becerisini kazanmadan önce tuvalet eğitimi vermeye çalışmak, bu süreci olumsuz etkiler.

Yalnızca kas gelişimi ile koşullu olmayan bu süreçte; bilişsel,  dil, duygusal-sosyal birçok gelişimsel olgunluğa ulaşılması gerekir. Çocuğunuzun bilişsel olarak, tuvalet eğitimini edinebilmesi için tuvaletini yaptığını fark etmesi ve bunu ifade edebilmesi gereklidir.

Bu dönem bebeklikten çıkılıp özerk olma isteğinin doğduğu, bağımsızlık duygusunun yaşandığı bir döneme denk gelmektedir. Kendi bedenini kontrol ettiğini fark edecek olan çocuğunuz, sosyal-duygusal açıdan olgunlaşacak, sizden bağımsız bir birey olduğunu fark edecektir.

Özerk girişimleri kısıtlanmayan bir çocuk kas kontrolünü de yönetmek isteyecektir. Çocuklarınızın girişimlerini engellememek aynı zamanda tuvalet eğitiminin de önemli bir adımıdır.

Fiziksel ve bilişsel açıdan doğru zamanı beklemeli, çocuğunuzu motive etmeli, model olmalı, sosyal-duygusal açıdan olgunlaşma sürecine destek olmalı ve asla baskı kurmamalısınız. Bu yalnızca tuvalet kontrolü becerisini değil, çocuğunuzun kişiliğini de etkileyecektir. Girişimleri kısıtlanmayan, özerk olan çocuğunuzun davranışları ve kişiliği olumlu bir şekilde gelişecektir. Bu süreçte ne kadar sabırlı ve sakin olursanız, çocuğunuzun bütün gelişim alanlarına o kadar destek olmuş olacaksınız.


İLAYÇOCUKGELİŞİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir